Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
РОЗДІЛ ДЛЯ ВОДІЯ
Поради
2013-05-21 | Wiosenne mycie samochodu

Wiosenne mycie samochodu

Dla jednych mycie samochodu to frajda, dla innych zwykła czynność, którą co jakiś czas trzeba wykonać eksploatując samochód. Jedni korzystają z myjni automatycznych,  inni z myjni ręcznych. W ostatnich latach wiele osób upodobało sobie także myjnie samoobsługowe.

Niezależnie od tego jakie mamy zwyczaje, od czasu do czasu, każdy samochód powinien przejść porządną kąpiel. Po zimie jedno pobieżne mycia auta na pewno nie usunie całej soli z zakamarków karoserii oraz zaschniętej brei z nadkoli. Dlatego warto, uzbroić się w kilka specjalnych preparatów, dobrą szczotkę, gąbkę i miękkie ściereczki i poświęcić trochę czasu na samodzielne, dokładnie umycie samochodu. Połowa maja, to najwyższy moment, żeby zmyć z auta wszelkie pozostałości i pamiątki po zimie.

Żeby dobrze umyć auto niezbędny będzie dostęp do bieżącej wody, wskazane będzie także użycie wody pod wysokim ciśnieniem. Wybór szamponu sprowadza się do użycia produktu klasycznego lub z dodatkiem wosku – warto zaznaczyć, że produkt typu 2w1 choć nabłyszczy nam karoserię, to nie zastąpi tradycyjnego woskowania.  Skład szamponu powinien być neutralny dla wszystkich powierzchni – lakierowanych, plastikowych, gumowych i szklanych.

Mycie auta dobrze zacząć od dokładnego spłukania samochodu czystą, najlepiej ciepłą wodą. W przeciwnym razie ziarenka piasku mogą porysować powierzchnię lakieru. Do mycia używamy miękkiej gąbki bądź szczotki z naturalnym włosiem. Wodą pod wysokim ciśnieniem należy dokładnie umyć wnęki kół. Nie zapomnijmy również o wyczyszczeniu i umyciu takich miejsc jak progi i powierzchnie wokół nich, spodnie krawędzie drzwi, czy szczelin wokół pokrywy silnika i bagażnika.

Aby pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń, pochodzących np. z asfaltu, czy z drzew musimy użyć specjalnie przeznaczonego do tego preparatu, np. Turtle Wax Bug&Tar Remover – skuteczny płyn do usuwania smoły i insektów. Mycie kończymy ponownym spłukaniem całej karoserii samochodu. Pozostawiając samochód do wyschnięcia unikajmy mocno nasłonecznionych miejsc – intensywne działanie promieni UV może doprowadzić do zmatowienia lakieru.

Na koniec pielęgnacji auta, powierzchnie szklane, plastikowe oraz gumowe, można przetrzeć przeznaczonymi do nich preparatami – odświeży to wygląd tych elementów. Dopiero po takim dokładnym umyciu samochodu, możemy zacząć myśleć o nawoskowaniu karoserii.