Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
Strefa kierowcy
Porady
2015-03-23 | Weź się za auto na wiosnę!

Weź się za auto na wiosnę!

W kalendarzu wiosna, więc najwyższy czas „wziąć na warsztat” samochód po zimie. Pomimo łagodnej zimy, wahania temperatur, sól drogowa oraz dziury w jezdni na pewno odcisnęły piętno na stanie technicznym naszych pojazdów.

Wiele osób użytkuje samochód bez systematycznego, dogłębnego kontrolowania stanu technicznego pojazdu, polegając tylko na ważnych badaniach okresowych i wymienionym oleju silnikowym. Wielu kierowców, postępując w ten sposób, jeździ samochodem aż do momentu, gdy jakiś jego element zawiedzie i w najgorszym wypadku auto popsuje się na środku drogi. Dodając do tego odwlekanie w czasie napraw związanych z korozją nadwozia lub podwozia, prędzej czy później należy spodziewać się poważnych kłopotów. Takie „korzystanie” z samochodu znacznie obniża bezpieczeństwo i pewne jest, że zaniedbania serwisowe właściciela pojazdu odbiją się większymi kosztami eksploatacji, a w przyszłości napraw samochodu.

Na co warto zwrócić uwagę w samochodzie w trakcie wiosennego przeglądu?

ZAWIESZENIE

Zawieszenie to jeden z bardziej złożonych podzespołów pojazdu, a w jego skład wchodzi wiele podlegających zużyciu elementów: wahacze, drążki, sworznie oraz elementy układu resorowania i amortyzacji, takie jak: sprężyny bądź resory oraz amortyzatory. Nie każda zużyta część zawieszenia da nam o sobie znać poprzez stuki, a nawet poważne luzy mogą być niewyczuwalne w trakcie jazdy. Po okresie zimowym warto zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzne i zewnętrzne gumowe osłony przegubów oraz osłony amortyzatorów i odboje.

UKŁAD HAMULCOWY

Poza grubością klocków i tarcz, szczególnie warto przyjrzeć się sztywnym oraz gumowym przewodom hamulcowym, a także pracy zacisków, prowadnic i linek.

INNE WAŻNE ELEMENTY

Po okresie zimowym zawsze warto skontrolować szczelność układu wydechowego, stan osłon pod silnikiem oraz pasków wielorowkowych i klinowych. Należy przyjrzeć się dokładnie powłoce lakierniczej w poszukiwaniu miejsc zaatakowanych przez korozję lub innych uszkodzeń lakieru, które zawczasu będzie można zabezpieczyć. Nie mniej istotna będzie kontrola pełnego oświetlenia pojazdu. Warto przyjrzeć się światłom do jazdy dziennej, szczególnie tanie akcesoria niskiej jakości, nawet po kilku miesiącach użytkowania, mogą świecić słabo lub niekompletnie.

Kierowco, pamiętaj! Odkładanie dokładnej kontroli stanu technicznego oraz wielu drobnych czynności serwisowych na później, na pewno pogorszy sytuację i w przyszłości narazi Cię na znacznie większe kłopoty i wydatki. Szerokiej drogi!


Zobacz pozostałe wpisy