Większość kierowców tkwi w przekonaniu, że zima to najtrudniejszy okres dla akumulatora. Niewielu natomiast ma świadomość, że równie wysokie ryzyko rozładowania akumulatora występuje także latem.
Statystyki pokazują, że rozładowany akumulator jest jedną z najczęstszych przyczyn unieruchomienia pojazdów. Ponieważ lato za pasem, zachęcamy do zwrócenia uwagi właśnie na baterię, która często zapomniana i pomijana przy różnych kontrolach stanu technicznego auta, jest źródłem bezcennego prądu rozruchowego. Od paru ładnych lat niemal wszystkie sprzedawane akumulatory określane są mianem bezobsługowych. Należy jednak pamiętać, że bezobsługowy nie znaczy wieczny i warto przyjrzeć się baterii kontrolując na początek jej kondycję specjalistycznym sprzętem pomiarowym, a jeśli akumulator ma już kilka lat, wymienić go niezwłocznie na nowy.
Żywotności akumulatora nie można precyzyjnie określić, ponieważ kluczowym czynnikiem jest sposób eksploatacji pojazdu. Szczególnie ciężki żywot mają akumulatory aut, które są rzadko eksploatowane, jak również akumulatory samochodów jeżdżących na krótkich odcinkach. W pierwszym przypadku po okresie głębokiego rozładowania następuje intensywne ładowanie. Z kolei samochody używane na krótkich dystansach mają z reguły ciągle niedoładowane akumulatory. Warto zwrócić uwagę, że całkowicie naładowany akumulator samoistnie traci ok. 0,5% ładunku dziennie. Samorozładowanie to naturalne zjawisko w przypadku wszystkich akumulatorów i jest silnie uzależnione od temperatury otoczenia. Tempo ubywania prądu wydatnie zwiększają także liczne systemy elektroniczne – m.in. alarmy, sterowniki centralnego zamka, czy radioodtwarzacze. W rezultacie, niezależnie od pory roku, czasami wystarczy kilkanaście dni postoju, aby samochodu nie udało się uruchomić.
Nie tylko niskie, ale także wysokie temperatury, znacząco zwiększają tempo samorozładowania akumulatorów. Latem w upalny dzień temperatura w komorze silnika jest bardzo wysoka, z kolei w nocy schładza się do kilkunastu stopni. Przegrzanie i wahania temperatur są najbardziej szkodliwe dla samochodowych baterii. Efektem są ubytki elektrolitu oraz korozja dodatnich płyt akumulatora. Wpływa to bezpośrednio na obniżenie sprawności i przyczynia się do skrócenia okresu eksploatacji akumulatora.
Zakupu nowego akumulatora najlepiej dokonać w specjalistycznym sklepie lub serwisie, ponieważ mamy pewność, że w takim miejscu akumulatory w magazynie wymieniane są na bieżąco. Akumulatorów lepiej nie kupować w hipermarketach, gdzie często stoją niedoładowane na półkach lub w magazynach przez wiele miesięcy.
Aktualnie w firmie RK Niedziałek – części do samochodów, dostępna jest promocja, która obejmuje pełną ofertę akumulatorów marek Centra oraz Exide. Kupując akumulator do końca lipca, każdy może otrzymać wartościowy upominek, dopłacając tylko symboliczną złotówkę.