Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
Strefa kierowcy
Porady
2013-10-23 | Widzieć więcej jesienią – czas na nowe żarówki do samochodu

Widzieć więcej jesienią – czas na nowe żarówki do samochodu

Jak co roku, po przyjaznym dla kierowców okresie wiosenno-letnim, przychodzi ten trudniejszy jesienno-zimowy, u progu którego właśnie stoimy. Mgliste poranki, opady deszczu, szybko nastający zmrok i śliska nawierzchnia sprawiają, że na drodze zaczyna robić się niebezpiecznie. Do większości poważnych zdarzeń dochodzi po zmroku lub przy ograniczonej widoczności. To właśnie dobra widoczność i prawidłowe oświetlenie drogi decydują o czasie reakcji kierowcy i pozwalają szybciej zauważyć pieszego lub przeszkodę znajdującą się na drodze.

To dobry moment, żeby zadbać o lepszą widoczność, wymieniając żarówki na nowe. Żarówki halogenowe w miarę zużywania się stopniowo tracą swoją wydajność, więc ich wymiana jest najprostszym sposobem na poprawę działania reflektorów w naszym aucie.

Jak wybrać odpowiednie żarówki?

Największa na rynku grupa żarówek halogenowych to produkty standardowe jak np. Osram Original. Są to żarówki identyczne jak stosowane na pierwszy montaż i charakteryzują się standardową trwałością, przyzwoitą wydajnością oraz umiarkowaną ceną. Jeśli w samochodzie mamy dobre reflektory i sprawną instalację elektryczną, takie żarówki możemy śmiało uznać za optymalne.

Na rynku dostępne są również żarówki o zwiększonej trwałości – dobre do samochodów z utrudnioną wymianą lub dla kierowców borykających się z problemem częstego przepalania się świateł. Tego typu żarówki sprawdzą się również dla kierowców, którzy jeżdżą głównie w dzień lub po oświetlonym nocą mieście. Takim, trwałym produktem jest seria Osram Ultra Life, na którą producent daje aż 3-letnią gwarancję. Jej trwałość jest trzykrotnie dłuższa niż tradycyjnych żarówek.

Z kolei osoby, które jeżdżą często w trasy, zwłaszcza nocą, powinny wybrać żarówki o zwiększonej wydajności, które zapewniają lepsze oświetlenie drogi. W przypadku rodziny żarówek halogenowych Osram Night Breaker Unlimited różnica jest bardzo widoczna – w porównaniu ze standardowym produktem świecą nawet 40 m dalej, a w kluczowych dla bezpieczeństwa punktach, aż do 110% jaśniej. Żarówki tego typu sprawdzą się również tymczasowo jeśli mamy słabe reflektory (wypłowiałe lub czarne lustra).

Uwaga na tanie żarówki!

W przypadku żarówek słabej jakości, często dostępnych w hipermarketach, których jedyną zaletą jest niska cena, warto mieć na uwadze ich wady i ewentualne efekty uboczne. Jest niemal pewne, że taka żarówka szybciej się wypali, w przypadku braku filtra UV, jest również duże ryzyko, że odbłyśnik zrobi się czarny lub matowy. W najgorszym wypadku może dojść do stopienia się oprawki żarówki, co grozi niebezpiecznym zwarciem.

Jak prawidłowo wymieniać żarówki?

Ważne, aby wymieniać żarówki parami. Kluczowe jest również, żeby nie dotykać palcami bańki, ponieważ znacznie wcześniej żarówka się przepali. Należy pamiętać, że wraz z wymianą żarówek producenci oświetlenia zalecają regulację ustawienia świateł. Nie zapominajmy również o czyszczeniu reflektorów.

Pamiętajmy, że w nadchodzące święta możemy spodziewać się wzmożonego ruchu, zmiennej pogody i śliskiej nawierzchni, a te są powodem niebezpiecznych sytuacji na drodze. W najbliższych tygodniach, nawet codziennie pokonywane, dobrze nam znane odcinki dróg, staną się znacznie niebezpieczniejsze. Dlatego "noga z gazu", a przed wyjazdami zadbajmy o poprawny stan techniczny pojazdu, w tym o prawidłowe i wydajne oświetlenie.
 


Zobacz pozostałe wpisy